Nový přístroj umožňuje lepší a rychlejší diagnostiku řady očních nemocí

Speciální oční ambulance Nemocnice Jindřichův Hradec má nově k dispozici nejmodernější přístroj, který umožňuje přesnější diagnostiku onemocnění sítnice nebo očního nervu. „Pomocí nového přístroje Solix vyšetříme sítnici oka nejen v plné šíři, ale i do hloubky, můžeme tak vidět jednotlivé vrstvy včetně všech detailů. Přístroj navíc umí zobrazit i veškeré cévy. U předchozího typu přístroje jsme cévy v oku mohli vidět jedině tak, že se pacientovi do žíly vpravila kontrastní látka,“ vysvětlila hlavní rozdíly ve vyšetření primářka očního oddělení jindřichohradecké nemocnice Magdalena Loulová.

 

 

MUDr. Magdalena Loulová, primářka očního oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s. během vyšetření na přístroji Solix

 

Kompletní vyšetření oka bez rizika

 

Pro pacienty to tak znamená, že vyšetření na přístroji Solix nevyžaduje žádný invazivní zákrok, stačí jen takzvaně rozkapat oko, tedy rozšířit zornici, vyšetření je naprosto bezbolestné, trvá jen zhruba minutu, dá se kdykoli opakovat a nemá žádná rizika ani vedlejší účinky. „V některých případech, například u vyšetření očního nervu, není dokonce ani potřeba oko rozkapat, to je velká výhoda zejména pro mladší pacienty, protože po vyšetření mohou ihned bez problémů řídit nebo číst,“ doplnila doktorka Loulová.

 

Vyšetření očního pozadí jako klíčový diagnostický nástroj u diabetiků

 

Takzvaná optická koherenční tomografie, kterou přístroj provádí, je důležitá pro vyšetření sítnicových chorob. To se týká zejména diagnostiky u diabetiků, vyšetření sítnice při věkem podmíněné makulární degeneraci, zánětů na sítnici nebo vrozených dědičných chorob. „Právě u diabetiků hraje vyšetření na přístroji Solix významnou roli. Diabetes se projevuje problémy s cévami, a právě u očních nejjemnějších cév se změny projeví nejdříve a jsou dobře přehledné. Každý diabetik by měl přijít jednou ročně na vyšetření očí, ze kterého dobře poznáme, jak se nemoc vyvíjí,“ upozornila primářka očního oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec Magdalena Loulová. Některé problémy způsobené cukrovkou umí ve speciální oční ambulanci rovnou vyřešit. Provádí tady například laserové ošetření sítnice. „Primárně jsme ale diagnostické centrum a pacienty s nutností složitějších zákroků posíláme do aplikačních očních center, například do Českých Budějovic. Tam mohou přijet jen na konkrétní zákrok, veškerou diagnostiku před i kontrolu po operaci zajistíme v naší ambulanci a díky přístroji Solix máme kompletní snímky, které posíláme přímo do aplikačních center,“ vysvětlila doktorka Loulová.

 

Nový přístroj odhalí zelený zákal dřív, než pacient pocítí problém

 

Kromě sítnicových chorob, dokáže přístroj Solix vyšetřit i zrakový nerv, což je důležité při zeleném zákalu. Zelený zákal se může projevovat vysokým tlakem v očích, ten potom utlačuje zrakový nerv, který následně odumírá. Člověk se zeleným zákalem nejprve nic nepozná, začne se mu zužovat zorné pole a na problém přijde, až když je pozdě. „Přístroj Solix má obrovskou databázi a dokáže zhodnotit, jestli je konkrétní člověk z hlediska vláken na zrakovém nervu v normě vzhledem k populaci, věku a pohlaví a umí i změny hodnotit v čase a porovnávat se snímky z předchozích vyšetření,“ zdůraznila další z výhod nového diagnostického přístroje primářka očního oddělení jindřichohradecké nemocnice Magdalena Loulová.

 

 

OCT-A přístroj Solix dodala Nemocnici Jindřichův Hradec, a.s. za cenu 2,4 mil. Kč včetně DPH společnost CMI. Během vyšetření pacient sedí s podepřenou bradou a opřeným čelem. Přístroj vysílá na oko zdravotně nezávadné světelné paprsky z oblasti infračerveného záření. Získané informace poté zpracovává výkonný počítač a poskytuje výsledné obrazy pacientova oka z různých řezů včetně analýz naměřených parametrů.